Kuidas valida sobiv suurus?

1. Mõõda oma jalad

Jalgade mõõtmiseks seisa kogu keharaskusega paberile, joonista püstise (vertikaalse) pliiatsiga oma jalajälg paberile. Seejärel mõõda pikkus suurest varbast kannani ja laius kõige laiemast kohast, nn varbakontide suunal. Samamoodi tuleks mõõta laste jalgu. Kindlasti peab laps sellel ajal seisma, sest raskuse all on jalg pikem-laiem. Ja just seda mõõtu Sul teada ongi vaja – kui laps on püsti 🙂

jala mõõtmine paberil paljajalujalatsid suuruse valimine
Mõõta tuleks mõlemad jalad, sest pikkused võivad erineda isegi kuni 1-1,5cm. Sellisel juhul tuleb ühe või teise jala jaoks jalatseid valides hakata kompromisse tegema, kui just iga kord kahte paari eri suuruses jalatseid ei soovi osta. Üldiselt valitakse sellisel juhul jalatsid suurema jala mõõtude järgi.

2. Kui palju jätta varu?

Arvestades, et kõndimisel liiguvad varbad ettepoole, ei tohiks varu alahinnata.
Laste jalatsitel tuleks varu jätta minimaalselt 1cm ja maksimaalselt 1,5cm. Seda võib esmapilgul tunduda hirmus palju, aga tegelikkuses on 1cm väga vähe (vaata joonlaualt!). Viimane aeg lapse jalatseid välja vahetada on siis, kui varu on jäänud 5-6mm. Laiusesse võiks varu jääda vähemalt 3mm, aga kuni 5mm on kindlasti veel sobiv. Üle selle võib hakata lapse jalg jalatsis loksuma ja see tähendab, et ta hakkab alateadlikult jalatseid varvastega jalas hoidma. See tekitab aga jalalihastes pingeid.

Kuna täiskasvanute jalad enam ei kasva*, võib täiskasvanute varu jalatsi sisepikkuses jääda 0,6-1cm piiresse. Alla 6mm ei soovita, aga kui soovid rohkem kui 1cm varu, siis seda loomulikult keegi ei keela. Inimeste harjumused ja vajadused on erinevad. Kindlasti ei tohiks olla varbad vastu jalatsi otsa, vaid seal peaks olema liikumisruumi.

PS! Kui oled ühe mudeli puhul leidnud endale sobiva suuruse, siis sellest hoolimata kontrolli jalatsite mõõte iga kord, kui uusi jalatseid ostad. Tootjate arusaam ühe suuruse sisemõõdust võib varieeruda kuni terve sentimeetri. Seepärast pööra Mugaviku lehelt jalatseid valides alati esmalt tähelepanu iga suuruse juures toodud mõõtudele! Mõõdame kõikide jalatsite sisepikkused Plus12 mõõtmisvahendiga kannast otse 1.-2. varba asukohani.

*Täiskasvanute jalad võivad nn kasvada ehk pikemaks-laiemaks vajuda näiteks raseduse, ülekaaluga. Sellisel juhul tulebki kogu jalatsipark välja vahetada.

3. Kas mul on kõrge või madal jalg?

Ühte väga head meetodit selleks ei ole – jala kõrgust mõõta on keeruline. Seepärast on ainult üks lihtne vihje: kui Sul pole kunagi probleeme olnud, et jalatsid ei mahu jalga (kõrge jalg) või vastupidi, et jalatseid ei saa Sinu jala järgi piisavalt pingutada ja need loksuvad (madal jalg), siis Sul on keskmine jalg. Täpselt nii lihtne see ongi. Sama lihtsalt käib see ka lastega – kui järjest mitme erineva tootja jalatsid jalga ei mahu, siis on tegu kõrgema (või ka laiema!) jalaga ja tuleks hakata teadlikult otsima sobilikumaid jalatseid. Madala jala puhul on märgiks see, kui näiteks krõpsud ulatuvad maani.

Mugaviku e-poes on paljudel jalatsitel juurde kirjutatud, kas sobivad pigem madalamale, keskmisele või kõrgemale jalale. Kui Sul on küsimusi, kirjuta meile julgelt Facebookis või e-kirja teel info@mugavik.ee.

4. Aga mul on kõige pikem hoopis teine või kolmas varvas, mitte suur varvas!

Alustuseks mõõda jalad kannast pikima varbani, olgu selleks siis teine või kolmas varvas. Ja seejärel võrdle jalatsite ninaosa kuju oma paberile joonistatud jalakujuga. Oleme klientidega koos leidnud, et kui otsid suvesandaale, siis Be Lenka sandaalid sobivad sellisele jalakujule paremini kui Boty Luksid. Kui on kitsam või keskmise laiusega jalg, soovitame veel vaadata näiteks Joe Nimble, Leguano ja Vivobarefoot jalatseid. Kui jalg on pigem laiemapoolne, siis nende tootjate jalatsid ei pruugi sobida. Kui jääd jalatsite leidmisel hätta, siis kirjuta meile Facebookis või e-kirja teel info@mugavik.ee.

PS. Kõiki e-poes olevaid jalatseid ja suuruseid saab proovida meie Tartu poes, aadressil Sõpruse pst 2, A-2 korrusel. Vaata lahtiolekuaegu siit.

Vaata kõiki jalatseid