Kuidas valida sobivat jalatsite suurust?

Paljajalujalatsite valimisega käib kaasas oma jala omaduste tundma õppimine. Paljajalujalatseid valides arvestame nii jala pikkuse kui ka laiusega. Jalatsid, mis pikkuselt on sobilikud, kuid laiuselt liiga kitsad, ei ole parajad jalatsid ning nendes ei saa sa nautida paljajalujalatsite kõiki eeliseid. Inimeste jalad on väga erinevad ning õnneks on ka barefoot jalatsite tootjate mudelid erinevad. Nii leiad meie ja teiste barefoot jalatsite poodide valikust jalatseid nii kitsale, laiale kui ka normaalse laiusega jalale.

Esmalt tuleks oma jalad mõõta! 

Kõige lihtsam variant on selline: 

 1. Pane jala alla paber
 2. Toeta püsti seistes terve keha raskusega jalale (ka laps tuleks saada püsti seisma paberile – jah, see võib olla katsumus)
 3. Joonista paberile oma jala kuju, hoides pliiatsit võimalikult püsti e vertikaalselt. Kui hoiad pliiatsit viltu, võid valed mõõdud saada
 4. Tee sama ka teise jalaga
 5. Tõmba joon pikimast varbast kannani ning mõõda jala pikkus – mõnel on kõige pikem suur varvas, teisel keskmine
 6. Tõmba ristjoon jala kõige laiemast kohast, aga mitte varvaste juurest ja mõõda jala laius
 7. Mõõda samamoodi ka teise jala pikkus ja laius

Igaks juhuks tasub seda mõõtmisprotsessi teha läbi paar korda, et kindlasti õiged mõõdud saaksid. Eriti kehtib see laste puhul, kes ei püsi paigal ja võivad mõõtmise ajal jalga liigutada.

Kas kitsas, keskmine või lai jalg?

Selle teadmine lihtsustab sobivate jalatsite valimist – õigemini, erinevate jalatsitootjate vahel orienteerumist. Paljude jalatsimudelite juurde oleme kirjutanud, kas need sobivad pigem keskmisele, laiale või kitsale jalale. Seega saate endale kohe panna kõrva taha, milliste tootjate jalatsid kõige suurema tõenäosusega lapsele sobivad.

Järgneva tabeli kasutamiseks tuleb võtta lapse jala mõõdud ning jagada pikkus laiusega.

Näiteks, kui lapse jalg on 13,1 cm pikk ja 6,2 cm lai, siis 13/6,2=2,11. Tabelist leiame, et tegu on keskmisest laiema jalaga.

Jala pikkusPikkuse/laiuse suhePikkuse/laiuse suhePikkuse/laiuse suhePikkuse/laiuse suhe
Väga laiLaiKeskmineKitsas
<13<2,152,15-2,3>2,3
13-16<22-2,252,25-2,5>2,5
16-20<2,22,2-2,42,4-2,65>2,65
>20<2,42,4-2,6>2,6
Tabeli autor: Lila Michalíkov

Siiski tasub meeles pidada, et ajapikku laste jalad muutuvad, eriti aga esimese kõndimise aasta jooksul võib kitsast jalast saada lai või vastupidi 

Siinkohal tuleb aga arvestada, et jala ja jalatsite mõõtmine ei ole täppisteadus ning võib juhtuda, et valid oma jala mõõtude järgi jalatsid, kuid need osutuvad siiski liiga väikseks või suureks. Samuti tuleb arvestada sellega, et jalg on tegelikult kolmedimensiooniline ning lisaks laiusele ja pikkusele on oma roll ka jala kõrgusel, mis võib jalatsi sobivust mõjutada. Aga ära muretse! Võid alati nõu küsimiseks meie poole pöörduda. Ja kui oled saanud proovida erinevate tootjate paljajalujalanõusid, õpid oma jalgu tundma ning saad teada, milliste tootjate millised mudelid just sinule sobivad.

Mis mõõdus peaks jalats olema?

 • Lastel võiks jalatsite sisepikkuses olla varu vähemalt 1cm (kui laps 1 cm varuga kipub liiga koperdama, siis võib ka 0,8 cm olla minimaalne varu), aga mitte rohkem kui 1,3 cm. 
 • Täiskasvanutel piisab väiksemast varust – kuni 0,6-1cm. Täiskasvanute jalad enam ei kasva*, mistõttu varu sõltub juba isiklikest eelistustest.
 • Laiuses võiks minimaalselt jääda 1-2 mm liikumisruumi, aga paljudele sobib ka kuni 1cm varu laiusesse.

Jalats, mille laius on sama, mis sinu jala laius, ei tähenda, et see alati ilmtingimata kitsaks jääb. Kui jalats valmib pehmest materjalist, mahutab ta ilmselt ka pisut laiema jala kenasti ära, kui jala kõrgus ruumi jalatsis ära ei täida. Sama on ka sinu jalast oluliselt laiema jalatsiga – kui jalatsit on võimalik hästi pahkluu ümber kinnitada, ei pruugi suurem varu laiusesse probleemiks olla. Kui oled juba barefoot jalatseid mõnda aega kandnud, hakkad ilmselt eelistama suuremat varu.

Kui kavatsed soetada jalanõusid, mille sees kavatsed kanda paksemaid (nt villaseid) sokke, on tark mõõta jalg üle koos sokiga, et plaanitud liikumisruum jala ümber ainult sokiga ei täituks.

Hallux valguse erisused

Foto: www.webmd.com

Kui sul on tugev hallux valgus või nö nukid, siis ilmselt ei saa sa valida endale jalatseid, mis vastavad sinu jala laiusele koos nukkidega. Kuna jalg on sellisel juhul ühest kohast ebaloomulikult lai, võivad jalatsid jääda sulle mujalt väga laiaks ning loksuma, kui valid neid nukkide laiuse järgi. Seetõttu soovitame hallux valguse puhul leida parim võimalik lahendus ehk valida jalatsid, mis on pisut kitsamad, kui jala laius koos nukkidega, kuid samas sellisest pehmest materjalist, mis oma venivuse tõttu mahutab ära ja jala laiema osa.

Jala kuju on oluline! 

Heida pilk joonistatud kontuurile – kas jala esiosa kuju on pigem ümar nagu populaarsetel tennistel või hoopis “venitatud” suure varba suunas?

 • Kui Su jalg on kõige pikem suure varbani, pead jalatseid valides silmas pidama, et ka jalatsi nina poleks mitte ühtlaselt ümar, vaid suure varba juurest pisut moonutatud – ehk sinu jala kujuga!
 • Kui Su jalg on kõige pikem aga näiteks keskmise varbani, niiet päka kuju on pigem ümar (võrrelduna eelmise variandiga, mil päkk “suureneb” suure varba suunas), siis pead jalatseid valides silmas pidama, et jalatsi nina oleks samuti pisut ümaram, muidu võid hakata koperdama..

Kui sul tekkis küsimusi, anna julgelt kommentaarides märku 

*Täiskasvanute jalad võivad nn kasvada ehk pikemaks-laiemaks vajuda näiteks raseduse, ülekaaluga. Sellisel juhul tulebki kogu jalatsipark välja vahetada.