Kuidas valida sobivat jalatsite suurust?

Paljajalujalatsite valimisega käib kaasas oma jala omaduste tundma õppimine. Paljajalujalatseid valides arvestame nii jala pikkuse kui ka laiusega. Jalatsid, mis pikkuselt on sobilikud, kuid laiuselt liiga kitsad, ei ole parajad jalatsid ning nendes ei saa nautida paljajalujalatsite kõiki eeliseid. Inimeste jalad on väga erinevad ning õnneks on ka barefoot jalatsite tootjate mudelid erinevad. Nii leiad meie valikust jalatseid nii kitsale, laiale kui ka keskmise laiusega jalale. Loe lähemalt, kuidas õige jalatsite suurus kindlaks teha:

Esmalt tuleks oma jalad mõõta! 

Kõige lihtsam variant: 

  1. Pane jala alla paber
  2. Toeta püsti seistes terve keha raskusega jalale (ka laps tuleks saada püsti seisma paberile – jah, see võib olla katsumus!)
  3. Joonista paberile oma jala kuju, hoides pliiatsit võimalikult püsti ehk vertikaalselt. Kui hoiad pliiatsit viltu, võid valed mõõdud saada
  4. Tõmba joon pikimast varbast kannani: mõõda jala pikkus
  5. Tõmba ristjoon jala kõige laiemast kohast, aga mitte varvaste juurest: mõõda jala laius

Igaks juhuks tasub seda mõõtmisprotsessi teha läbi paar korda, et kindlasti õiged mõõdud saaksid. Eriti kehtib see laste puhul, kes ei püsi paigal ja võivad mõõtmise ajal jalga liigutada. Mõõda kindlasti esimesel korral mõlemad jalad, et teada saada, kui sarnased või erinevad jalad on.

Kas kitsas, keskmine või lai jalg?

Selle teadmine lihtsustab sobivate jalatsite valimist – õigemini, erinevate jalatsitootjate vahel orienteerumist. Paljude jalatsimudelite juurde oleme kirjutanud, kas need sobivad pigem keskmisele, laiale või kitsale jalale. Seega saad endale kohe panna kõrva taha, milliste tootjate jalatsid kõige suurema tõenäosusega sulle või lapsele sobivad.

Järgneva tabeli kasutamiseks tuleb jala pikkus jagada jala laiusega.

Näiteks, kui lapse jalg on 13,1 cm pikk ja 6,2 cm lai, siis 13/6,2=2,11. Tabelist leiame, et tegu on keskmisest laiema jalaga.

Jala pikkusPikkuse/laiuse suhePikkuse/laiuse suhePikkuse/laiuse suhePikkuse/laiuse suhe
Väga laiLaiKeskmineKitsas
<13<2,152,15-2,3>2,3
13-16<22-2,252,25-2,5>2,5
16-20<2,22,2-2,42,4-2,65>2,65
>20<2,42,4-2,6>2,6
Tabeli autor: Lila Michalíkov

Siiski tasub meeles pidada, et ajapikku laste jalad muutuvad, eriti aga esimese kõndimise aasta jooksul võib kitsast jalast saada lai ja vastupidi 

Siinkohal tuleb aga arvestada, et jala ja jalatsite mõõtmine ei ole täppisteadus ning võib juhtuda, et jalamõõtude järgi valitud jalatsid osutuvad siiski liiga väikseks või suureks. Samuti tuleb arvestada sellega, et jalg on tegelikult kolmedimensiooniline ning lisaks laiusele ja pikkusele on oma roll ka jala kõrgusel, mis oluliselt jalatsite sobivust mõjutab. Võid alati nõu küsimiseks meie poole pöörduda.

Kui oled saanud proovida erinevate tootjate paljajalujalanõusid, õpid oma jalgu tundma ning saad teada, milliste tootjate millised mudelid just sinule sobivad.

Mis mõõdus peaks jalats olema?

Lastel võiks jalatsite sisepikkuses olla varu ca 0,8-1,3cm. 

Täiskasvanutel piisab väiksemast varust: 0,6-1cm. Täiskasvanute jalad enam ei kasva*, mistõttu varu sõltub juba isiklikest eelistustest.

Laiusesse võiks jääda minimaalselt 1-2 mm liikumisruumi, talvesaapa puhul pigem rohkem. Loe siit talvesaabaste valimise kohta.

Jalats, mille laius on sama, mis sinu jala laius, ei tähenda, et see alati ilmtingimata kitsaks jääb. Kui jalats valmib pehmest materjalist, mahutab ta ilmselt ka pisut laiema jala kenasti ära, kui jala kõrgus ruumi jalatsis ära ei täida. Sama on ka sinu jalast oluliselt laiema jalatsiga – kui jalatsit on võimalik hästi pahkluu ümber kinnitada, ei pruugi suurem varu laiusesse probleemiks olla. Kui oled juba barefoot jalatseid mõnda aega kandnud, hakkad ilmselt eelistama suuremat varu.

Kui soetad jalanõusid, mille sees kavatsed kanda paksemaid (nt villaseid) sokke, on tark mõõta jalg üle koos sokiga, et plaanitud liikumisruum jala ümber ainult sokiga ei täituks.

* Täiskasvanute jalad võivad nn kasvada ehk pikemaks-laiemaks vajuda näiteks raseduse, ülekaaluga. Sellisel juhul tulebki kogu jalatsipark välja vahetada.

Jalatsite valimine hallux valguse korral

Kui sul on tugev hallux valgus ehk rahvakeeli varbanukid, siis ilmselt ei saa sa valida endale jalatseid, mis vastavad sinu jala laiusele koos nukkidega. Kuna jalg on sellisel juhul ühest kohast ebaloomulikult lai, võivad jalatsid jääda sulle mujalt väga laiaks ning loksuma, kui valid neid nukkide laiuse järgi. Seetõttu soovitame hallux valguse puhul leida parim võimalik lahendus ehk valida jalatsid, mis on pisut kitsamad, kui jala laius koos nukkidega, kuid samas pehmest materjalist, mis oma venivuse tõttu mahutab ära ja jala laiema osa.

Küsimuste korral võta meiega julgelt ühendust!