Posted on Lisa kommentaar

Kuidas valida sobivat jalatsite suurust?

jalatsite valimine, jalgade mõõtmine. mugavik.ee

Paljajalujalatsite valimisega käib kaasas oma jala omaduste tundma õppimine. Peamine küsimus on, et kuidas valida sobivat jalatsite suurust. Esmalt tuleks oma jalad mõõta! 🙂 

Kõige lihtsam variant on selline: võta paberileht, astu sellele ja joonista oma jala kontuur. Aga pea meeles, et hoiaksid pliiatsit vertikaalselt, mitte kaldu, muidu moonutad mõõtmistulemusi!

  • Jala pikkuse saamiseks mõõda kannast kõige pikema varbani – mõnel on kõige pikem suur varvas, teisel keskmine.
  • Jala laius mõõda samuti kõige laiemast kohast.

NB! Jala kuju (ühtlasi ka pikkus ja laius) muutuvad oluliselt, kui jalale raskust asetada ehk seista. Seega tuleks jalgu mõõta kindlasti seistes – ka laste jalgu! (Jah, see võib osutuda suureks katsumuseks 🙂 )

Kas kitsas, keskmine või lai jalg?

Selle teadmine lihtsustab sobivate jalatsite valimist – õigemini, erinevate jalatsitootjate vahel orienteerumist. Paljude jalatsimudelite juurde oleme kirjutanud, kas need sobivad pigem keskmisele, laiale või kitsale jalale. Seega saate endale kohe panna kõrva taha, milliste tootjate jalatsid kõige suurema tõenäosusega lapsele sobivad.

Järgneva tabeli kasutamiseks tuleb võtta lapse jala mõõdud ning jagada pikkus laiusega.

Näiteks, kui lapse jalg on 13,1cm pikk ja 6,2cm lai, siis 13/6,2=2,11. Tabelist leiame, et tegu on keskmisest laiema jalaga.

Kas lapsel on kitsas, keskmine või lai jalg? Hea tabel. Mugavik.ee paljajalujalatsid
Autor: Lila Michalíková
Siiski tasub meeles pidada, et ajapikku laste jalad muutuvad, eriti aga esimese kõndimise aasta jooksul võib kitsast jalast saada lai või vastupidi 🙂

Mis mõõdus peaks jalats olema?

  • Lastel võiks jalatsite sisepikkuses olla varu vähemalt 1cm, aga mitte rohkem kui 1,5cm.
  • Täiskasvanutel piisab väiksemast varust – kuni 0,6-1cm. Täiskasvanute jalad enam ei kasva*, mistõttu varu sõltub juba isiklikest eelistustest.
  • Laiuses võiks minimaalselt jääda 1-2 mm liikumisruumi, aga paljudele sobib ka kuni 1cm varu laiusesse.

Kui kavatsed soetada jalanõusid, mille sees kavatsed kanda paksemaid (nt villaseid) sokke, on tark mõõta jalg üle koos sokiga, et plaanitud liikumisruum jala ümber ainult sokiga ei täituks.

Jala kuju on oluline! 

Heida pilk joonistatud kontuurile – kas jala esiosa kuju on pigem ümar nagu populaarsetel tennistel või hoopis “venitatud” suure varba suunas?

  • Kui Su jalg on kõige pikem suure varbani, pead jalatseid valides silmas pidama, et ka jalatsi nina poleks mitte ühtlaselt ümar, vaid suure varba juurest pisut moonutatud – ehk sinu jala kujuga!
  • Kui Su jalg on kõige pikem aga näiteks keskmise varbani, niiet päka kuju on pigem ümar (võrrelduna eelmise variandiga, mil päkk “suureneb” suure varba suunas), siis pead jalatseid valides silmas pidama, et jalatsi nina oleks samuti pisut ümaram, muidu võid hakata koperdama..

Kui sul tekkis küsimusi, anna julgelt kommentaarides märku 😉

*Täiskasvanute jalad võivad nn kasvada ehk pikemaks-laiemaks vajuda näiteks raseduse, ülekaaluga. Sellisel juhul tulebki kogu jalatsipark välja vahetada.

 

Loe ka, kuidas Brita paljajalujalatsiteni jõudis: https://mugavik.ee/blogi/brita-lugu-kuidas-paljajalujalatsid-minuni-joudsid/

 

Kommentaarid