Kas nende talvesaabastega on lapsel jalad soojas?

See on esimene küsimus, mis igale vanemale pähe tuleb, kui lapsele talvesaapaid valima hakkab.

Kas saapad on soojad?

Ükski saabas ise soojust ei tekita. Inimene saab sooja liikumisel. Kui liigutame, siis hakkab süda kiiremini lööma ehk tempokamalt verd pumpama ja soe veri liigub soojendama ka kõige kaugemaid piirkondi: käsi, sõrmi, jalgu, varbaid.

Kas lapse kehal ja jalgadel on talvel õues soe, sõltub väga paljudest asjaoludest. Mõned oleme siia kirja pannud:

Kas saapad on lapse jalale sobilikud?

Baby Bare FEBO talvesaapad madalale ja keskmise laiusega jalale.

Saapaid tuleb alati valida lähtuvalt lapse jalamõõtudest ja omadustest. Kui lapse jalg on kas või millimeetri võrra liiga kitsastes saabastes, võivad jalad hakata kiirelt külmetama, sest veri lihtsalt ei mahu jalgu soojendama.

Uuri kindlasti, kas saapad on sobilikud pigem madalale või pigem kõrgemale jalale. Kui saabaste esiosa on pigem madal (nagu Baby Bare talvesaabastel), siis see, et lapse jalga õnnestub sinna sisse suruda, ei tähenda veel, et lapsel ei oleks kitsas ega ebamugav. PS! Enamik lapsi ei oska seda enamasti välja öelda, et jalatsid on neile väiksed-kitsad või muud moodi ebamugavad!

Lapse jala kõrgust ja saapa sisekõrgust ei ole täna veel võimalik mõõta – see on subjektiivne hinnang. Üks nipp, kuidas aru saada, kas saapad on lapsele lootusetult kitsad ja madalad: kui lapsel on saapad jalas, siis proovida saapa esiosa külgedelt kergelt käega “kokku suruda” ja püüda aru saada, kas seal on vaba ruumi või on saapamaterjal nii pingul, et seal sees ei liigu ei lapse varbad ega pealmine materjal. Proovi seda nii õhukese kui paksema sokiga – peaksid nägema erinevust. PS! Seda nippi ei saa ilmselt rakendada enamike nn tavaliste talvesaabaste puhul, sest need on pealt kõvad ja vormitud.

Liiga kitsad ja liiga madalad saapad takistavad vere liikumist jalgadesse ja varvastesse. Kui lapsel on pärast õues aktiivset müttamist tuppa tulles jalad jääkülmad, siis kaalu järgmist: vaheta sokid õhemate (nt õhukeste villasokkide) vastu, kontrolli, et lapsele oleksid saapad pigem suured kui täpselt parajad (ka laiusest ja kõrgusest!).

Jäta talvesaabastes alati varu pikkusesse 1-1,5cm ja laiusesse 3-5mm.

Kas laps liigub või seisab ühe koha peal?

Paljude laste (eriti algajate kõndijate) jaoks tundub lumehang nii suur takistus, et nad eelistavad seista ühe koha peal. Seismine aitab säästa energiat, mis kuluks koperdamisele ja kukkumise järel püsti tõusmisele ja edasiliikumisele, jne.

Kas seisval lapsel on õues külma ja tuule käes soe, sõltub ka sellest, kas lapse nahk sai toas enne õue jõudmist juba higiseks? Sellisel juhul on tal õue jõudmise ajaks nahk märg ning ühe koha peal seistes jahtub nahk maha ja hakkab kiirelt külm.

Liliputi saapad – kõige kergemad ja mõnusamad saapad algajale kõndijale!

Kui laps on õues peamiselt vankris, siis üsna tõenäoliselt hakkab ta kehal ja jalgadel peagi jahe, hoolimata sellest, mis on jalas. Ka pärast mänguväljakul rahmeldamist tasub vankrisse istuvale lapsele tõmmata peale tekk või soojakott, et külm tuul niiskele nahale ligi ei pääseks.

Vankrilapsel on soojakotis või teki all hea kasutada paksemaid villaseid sokke või nt Liliputi lambavillast saapaid, mis on head kerged nagu villasussid (vaata pilti). Lapse jalg ei ole fikseeritud kindlasse asendisse, vaid on ka vankris istudes mõnusalt vaba. (NB! Liliputi saabastega võib ka õues jalutada.)

Kas lapsel on piisavalt riideid seljas? Või on liiga palju?

Kui juba tead, et laps eelistab õues seista ühe koha peal, siis pane talle selga kas paksem kombe või rohkem riidekihte, et keha nii kiiresti maha ei jahtuks. Kui kehal on külm, on varvastel ammugi külm – varbad ja sõrmed asuvad südamest kõige kaugemal.

Kui lapsel on aga liiga palju riideid seljas, läheb nahk kergelt higiseks. Niiske nahk jahtub kiirelt maha ja õigepea hakkab tervel kehal külm. Ka jalgadel! Et nahk märjaks ei läheks, on soovituslik kasutada villa-sisaldusega riideid talvekombe all, sest need ei lähe higistades märjaks ja külmaks ning reguleerivad hästi kehatemperatuuri.

Nipp meie kliendilt: kui kombet parajasti seljas pole, siis jalgu aitavad soojas hoida säärised! Kui pahkluud ja sääred on soojas, siis on ka jalgadel soojem.

Kas vanaema kootud villane sokk mahub saapasse?

Käsitsi kootud villaste sokkide alternatiiv on õhukesed villasokid.

Kasuta paksust maavillast kootud sokkide asemel meriino- või alpakavillaseid sokke, mis on õhemad ja pehmemad. PS. Villasokid toimivad kõige paremini siis, kui panna vill vastu nahka, mitte puuvillaste sokkide peale.

Alati on muidugi variant osta lisaks veel üks paar talvesaapaid, mida kasutada paksude villasokkidega. Need saapad peaksid olema üks-kaks suurust suuremad, ja kuna villane sokk võtab ka kõrgusest väga palju ruumi ära, siis tasub nn varusaapapaariks valida mõni muu mudel, mis on sobilikum laiemale ja kõrgemale jalale.

Aga kui nii palju raha ja aega jalatsite alla matta ei soovi, siis on ka lihtsam variant:

Õhukesed meriino- või muust villast sokid

Õhukesi villasokke saab osta Mugavik Barefoot e-poest (klikka lingil), aga ka sokipoodidest ja mõnikord leidub neid ka toidupoodide sokiriiulis. Õhukesed villasokid on hea lahendus, sest vill ei lähe higistades märjaks ja külmaks, ning reguleerib hästi kehatemperatuuri. Kui saabastes on piisavalt ruumi, võib juhtuda, et saabastesse mahub külmema ilmaga näiteks kaks paari õhukesi villasokke – kõik on katsetamise küsimus.

Samamoodi võiks talvisel ajal, kui lapse jalad kipuvad külmetama, välistada puuvillased sokid. Puuvill läheb higistades niiskeks ja külmaks.

Loe lisaks: