Miks mitte kanda kummikuid?

Elame halva suusailmaga kliimavöötmes, mis tähendab aastaringselt soppa ja lompe nii koduaias kui linnatänavatel. Ka talvel võivad jalutuskäigud meenutada …

… pigem jää- ja lörtsisuplust kui kaunist talviselt tuisand tee nautimist. Sellistes märgades oludes on kuivade jalgade nimel mõttekas liigelda kummikutega, kuid samas tuleb tõdeda, et kummikud, ükskõik millised, sobivad vaid mõnedele meist. Seepärast oleme ka nii kaua vaaginud, kas võtta kummikud müüki või mitte.. Nüüd siis lõpuks võtsime lastele voodriga kummikuid, mis aitavad neil jalad talvekuudel soojas ja kuivas hoida.

Miks siis kummikuid mitte eelistada?

 • Kummikuid ei saa jala külge kinnitada ega jala järgi sobivaks reguleerida, mistõttu peaksid kummikud kandjale ideaalselt sobima:
  • natuke võiks olla varvaste ees varu, sest astumisel liiguvad varbad ettepoole;
  • kand ei tohiks kõndimisel kummikus liikuda;
  • peaksid olema kindlalt jalas, ei tohi kuskilt loksuda, jne.

Selliseid ideaalselt omavahel kokkukuuluvaid jalgu ja kummikuid on paraku vähe.

 • Kuna neid ei saa jala külge kinnitada, peavad need lapsed ja täiskasvanud, kelle jalale need ei sobi, neid paratamatult varvastega jalas kinni hoidma (näiteks on kummik liiga lai, liiga kõrge, loksub kannast või on muul moel ebamugav), et vältida loksumist ja jalast ära tulemist. Varvaste krampis hoidmine võib tähendada pingeid/valusid jalalabas ning talvisel ajal ei ole siis ka voodriga kummikust kasu, kui varbad on kogu aeg pinges – veri lihtsalt ei pääse varbaid soojendama.
Bundgaardi kummikute ninaosa on jalakuju järgiv
 • Kummikud võivad olla rasked (kõik ei ole), mistõttu – kui nad kandjale mingistki aspektist ei sobi, on nende kandmine veel omakorda väga keeruline. Lapsele on rasked kummikud veel eriti suureks koormaks.
 • Lapsele kummikuid (ja ka muid jalatseid!) valides tuleb meeles pidada, et lapsed ei pruugi osata ära tunda ega öelda, kui jalatsid on ebamugavad, loksuvad, pigistavad, liiga laiad, liiga kitsad. Seega peab mõõtude ja katsumise tulemusena lapsevanem aru saama, kas jalatsid on sobilikud (vaata siit, kuidas valida sobiv suurus).
 • Mida väiksem on laps, seda enam tasuks eelistada muid, kergemaid ja jala külge kinnitatavaid alternatiive, sest igasugune raske või ebaloomulikult suur kolakas jala otsas ainult raskendab algaja kõndija ponnistusi konarlikul maapinnal ja lumehanges liikumist. Vali algajale kõndijale näiteks Liliputi saapaid ja Playshoes katteid, et lapsel oleks võimalikult kerge ja lihtne liikuda ning suuremale lapsele Koel4Kids Rana veekindlad saapad.

Kui on märg ja vihmane ilm, millega tõesti millegi muuga kuivaks ei ole võimalik jääda, vali vihmakostüüm ja kummikud. Mida külmem on lompides vesi, seda enam eelista voodriga kummikuid!

Loe lisaks: