Mis on hallux valgus ja miks see piinab?

Suure varba kondiga seotud probleemid on tänapäeval üks enamlevinud jalavaevusi.  Teisisõnu hallux valgus võib olla seotud just moodsate jalanõudega. Kõige rohkem esineb neid muresid naistel.

Miks?

Mood on selline, mis nõuab terava ninaga jalatseid. Piisab juba väiksemast kontsast ning keharaskus ei ole enam jaotunud tervele jalalabale, nagu paljajalu käies, vaid hoopis päkale. Päkk ehk jala esiosa saab ebaloomulikult suure koormuse osaliseks ja samal ajal kitsasse kinga surutuna peab kompensatsiooniks hakkama laiendama oma toetuspinda.

Kitsad kingad aitavad hallux valguse süvenemisele kaasa.
Kitsad kingad aitavad hallux valguse süvenemisele kaasa.

Samas ei ole naised ainsad õnnetud – ka meestel esineb jalgade deformeerumist kitsaste jalatsite tõttu.

PS. Kiire soovitus – võta jalatsist sisetald välja ja seisa selle peal. Kas varbad mahuvad sisetallale? Võid saada ebameeldiva üllatuse osaliseks. – tüüpilised kingad, mida kaubanduskeskusest leiad, võivad olla isegi 2cm kitsamad kui Su jalad.

Aga mu emal ja vanaemal on ju ka sama mure – see on päritav!

Jah, hallux valgus (suure varba nuki oma kohalt liikumine ja suurenemine) jt pöiaprobleemid võivad olla päritavad.

Aga päriselt muutuma hakkab jalakuju ikkagi põhjusega. Kui kannad kitsaid, terava ninaosa ja kannakõrgendusega jalatseid, mis panevad suure raskuse päkale ja varvastele, siis on juba palju suurem šanss, et jalg peab ebaloomulike olude kompenseerimiseks end muutma.

Kui Su ema, vanaemad, tädid ja võib-olla ka isa, vanaisad ja onud on kimpus hallux valguse või muude jalahädadega, siis on suur tõenäosus, et võid olla pärinud sarnased mured. Aga kui käid ainult paljajalu ja jalakuju järgivate jalatsitega, siis võimalus, et hallux valgus just Sinule muret tegema hakkab, on palju väiksem.

Rääkimata mugavusest, mis kaasneb jala liikumis- ja ruumivajadusega arvestavate jalatsitega!

Röntgenpilt: kuidas asetuvad varbad tavajalatsis ja paljajalujalatsis.

Vahet pole, kas Su varbanukk juba valutab või mitte, kas jalakuju on juba muutunud või ei ole, vaata üle oma jalatsipark.

Loomulikult on kõige parem käia võimalikult palju paljajalu, aga meie kliimas pole see kahjuks aastaringselt võimalik.

Seega…

Vaata kriitilise pilguga üle oma jalatsipark. Mida tähele panna?

 1. Kas Sul on jalatsis piisavalt vaba ruumi?
  Täiskasvanutel võiks varvaste ees olla 0,5-1cm ehk umbes nimetissõrme jagu vaba ruumi. Lastel võiks varu olla ~1cm. Loe jalgade mõõtmise ja sobivate jalatsite valimise kohta lähemalt siit.
 2. Milline on jalatsi ninakuju? Kas saad varbaid sirutada ehk laiali ajada?
  Kui astud, kas varvastel on liikumisruumi? Kas kuskilt pigistab?
 3. Kui hoiad varbaid vabalt, ei tohiks külgedelt, eest ega pealt pigistada ega suruda.
 4. Kas jalatsid püsivad kõndides jalas või pead Sa jalalihaseid pingutama, et neid jalas hoida?
  Kui pead jalatseid jalas hoidma (nt plätud, baleriinad, kontsakingad), tekivad jalas pinged ja pikaajalise kandmise tagajärjel võib tekkida ka pikaajaline probleem…
 5. Kas jalatsid painduvad?
  Kas kõndides painduvad Su jalad jalatsite järgi või jalatsid jala järgi? Jalatsite paindumine on oluline, sest ainult nii saavad jalad liikuda ja liikumiseks nad ongi loodud! Paindumatus jalatsis jalalihased tasapisi lihtsalt närbuvad… Tõeliselt painduvat jalatsit saab väänata nagu rätikut ja keerata kokku nagu kaneelirulli.
 6. Kannakõrgendus, -pehmendus ja kontsad ei aita kaasa jala loomulikule ja tervele arengule.
  Kahjuks on kannakõrgendus peaaegu kõigil tavajalatsitel (ka laste jalatsitel!), sh tossudel, plätudel, sandaalidel, baleriinadel, kingadel, kummikutel jne. Väiksel lapsel mõjutab väikenegi kannakõrgendus rühti, muudab tema sammu (hakkab rohkem põrutama kannale), ja võib-olla keeldub ta üldse kõndimast, sest jalatsid on liiga ebamugavad.
  Täiskasvanutel, kes on terve oma elu käinud madalate ja kõrgete kontsadega, on juba lühenenud kõõlused ja sidemed, muutunud on säärelihase asetus, ja üsna tõenäoliselt on deformeerunud ka jalalaba (nt varbad on tihedalt kokku surutud, varbakont võib olla “eraldunud” vms). Kui paljajalu kõndimine on Sinu jaoks juba väljakutse, siis peab üleminek tavajalatsitelt jalasõbralikele jalatsitele olema pikaajalisem – alusta nende jalatsite väljavahetamisest, mille ninaosa on kõige kitsam ja konts kõige kõrgem. Üks paar korraga leia endale mugavamad jalatsid, et taas olla kahe jalaga maa peal.

Kõik see võib tunduda nagu liiga suur töö ja väljaminek, aga alustada võiks jalatsitest, mida päeva jooksul kõige enam kannad.

Muideks, ka hallux valguse tõttu operatsioonile läinud naised on viimase aasta jooksul Mugaviku valikuga tutvuma tulnud, sest operatsioon ei ole nende vaevusi vähendanud.

Vaata jalasõbralikke jalatseid e-poest