Kui tihti on lastel vaja uusi jalatseid?

Kui tihti on lastel vaja uusi jalatseid? Affenzahn tossud

Kogenum lapsevanem teab enda laste kasvuspurte ja oskab neid ka ette näha. Esimesele lapsele esimesi jalatseid valides on aga suur üllatus, kui selgub, et alles käima hakanud lapsele ostetud jalatsid juba väiksed on… Kuid kõige selle taustal tekib küsimus: kas siis polegi üldteada valemit, mille järgi peaks lapse jalga mõõtma ja uusi jalatseid soetama?

Nii rõõmsaid jalatseid tahaks kauemgi kanda – kui ainult jalg nii kiiresti ei kasvaks! Pilt: Affenzahn

Benjamin Kauth kirjutab enda raamatus “Walk & Be Happy” kokkuvõtlikult, et lapsed vajavad uusi jalatseid iga 4-8 nädala tagant. Kuigi see raamat on avaldatud pea 60 aastat tagasi, siis ka tänapäevased uuringud on tihtipeale samasuguste tulemusteni jõudnud.

Ühtlasi hoiatavad kõik sel teemal avaldatud uuringud ja kirjutised, et tuleb olla ettevaatlik jalatsite ette ostmisel, liiga suure varuga ostmisel ja teise ringi jalatsite ostmisel. Seda kõike seetõttu, et võib juhtuda, et jalatsites on liiga suur varu, mis tekitab “kummikuefekti“, kus kandja hakkab varvastega jalatsist alateadlikult kinni hoidma ja lihaseid krampis hoidma ning igasugune paljajalu olemise efekt kaob.

Laste jalad kasvad spurtidena ehk “üleöö”

Mida jalgade kasvuspurt tähendab? Spurt tähendab, et jalad kasvavad korraga mitmeid milimeetreid ja seda on tihtipeale nii palju, et üleöö muutuvad jalatsid kitsaks ja väikseks.

Näiteks on jalatsis varu 1,3 cm ehk 13 mm ja kasvuspurdiga viskab lapse jalg pikkust 4-6 mm. Selles olukorras on jalatsis ruum, mis vajalik varvaste loomulikuks toimimiseks, kahanenud pea poole võrra.

Lapsed ise ei oska tihti seda kohe mõista ja ära tunda, mistõttu tuleks vastavalt lapse vanusele (vt allpool tabelit) kindla ajaintervalli tagant jalad üle mõõta ja kontrollida jalatsite sobivust. Mõni laps võib väikeste jalatsite tõttu hakata koperdama, sest jala funktsioon on häiritud liiga väikses jalatsis ja seega tuleb kukkumisi tihedamini ette. Väga pehme pealsega jalatsite puhul, mis venides annavad natukene ruumi juurde, ei ole võimalik peale vaadates alati hinnata, kas jalatsid on lapsele väikseks jäänud.

Kasvuspurdid ei esine alati nii regulaarselt nagu võiks arvata. On näited olukordadest, kus näiteks 5-aastasel lapsel võivad jalad püsida samades mõõtudes pool aastat ja siis teise poole aasta jooksul kasvada 3 suurusnumbri jagu suuremaks. Samuti on lapsi, kelle jalad kasvavad sellest “keskmisest” palju aeglasemalt ja ka see on siiski normaalne. Kuid mõlemal puhul ei tasu regulaarselt jalgade mõõtmise vajadust alahinnata, kuna kasvuspurdid on ootamatud.

Laste jalad kasvavad väga erinevalt. Pilt: Mukishoes

Kui tihti on jalgu vaja mõõta?

Selleks, et jälgida lapse jalgade kasvuspurte ja saada õigel ajal jaole, peaks mõõtma regulaarselt lapse jalgu. Oleme erinevate allikate infot kokku võttes loonud selle jälgimiseks alloleva tabeli. See tabel pole küll lõplik ja on näiteid lastest, kes sinna tabelisse ei sobigi. Seda kõike saab aga välja selgitada nii, et mõõta lapse jalgu piisava regulaarsusega.

Lapse vanusMillal jalgu mõõta?Mitu jalatsinumbrit aastas vahetub?Jalgade kasv aastas
1-3 a4-6 nädala järel3-418 mm
3-4 a6- 8 nädala järel312 mm
4-6 a8-10 nädala järel312 mm
6-10 a8-12 nädala järel2-312 mm
10-12 a12-16 nädala järeltüdrukute jalad kasvavad veel 2%
poiste jalad kasvavad veel 10%
tüdrukute jalad kasvavad veel 2%
poiste jalad kasvavad veel 10%
12-15 a16-20 nädala järel
15-… a6+ kuu järel

Esimese eluaasta jooksul kasvab beebi jalg nii kiiresti, et saavutab peaaegu poole enda tulevasest täiskasvanuea jala pikkusest. Väikelapseeas (1-3 a) on kasv pisut aeglustunud, kuid sellegipoolest on vaja mõõta jalgu üldjoontes iga kuu.

Laste jalad kasvavad ka teismeeas ja seal on kasv aeglasem ning hakkab selgemalt erinema tüdrukute ja poiste jalgade kasvamise kiirus. Keskeltläbi 12. eluaastaks on poiste jalad saavutanud 90% (tulevase) ja tüdrukute jalad 98% täiskasvanuea jala pikkusest. Poiste jalad kasvavad teismeeas veel lausa umbes 10% võrra. Selles eas oskavad lapsed küll sagedamini ise tunnetada, et jalatsis on ebamugavalt kitsaks olemine jäänud. Kuid samas ei ole see ka ainuke indikaator, millele loota. Regulaarne jala mõõtmine on endiselt omal kohal, et kontrollida jalatsite sobivust.

Need jalad võivad veel 10% suuremaks kasvada. Pilt: Vivobarefoot

Kas täiskasvanute jalad enam ei kasva?

Paljudel inimestel võib jalasuurus täiskasvanuea jooksul suureneda veel 2-3 numbri võrra. Lisaks sellele, et paljajalujalatsitele üle minnes võib jalg vaba “laiutamise” ruumi saades end ajada laiemaks ja pikemaks, võib jalg ka edasi kasvada. Tihti tuleb jalapikkuse muutus ka sellest, et jalavõlv võib lamedamaks muutuda ning nii võid vajada laiemaid ja suuremaid jalatseid. Võlvi langemine tavajalatseid kandes võib tuleneda sellest, et jalalihased on muutunud nõrgaks. Seega on oluline pakkuda enda jalgadele pidevalt paljajalu liikumist, mis aitaks lihastel enda vormi hoida.

Täiskasvanud enamasti arvavad, et teavad enda jalanumbrit, kuid uuringud näitavad, et lausa 85% neist eksib selles vähemalt poole suurusnumbri jagu. Ekslikult peetakse oma jalgu väiksemaks, kui nad tegelikult on.

Pilt: Mukishoes

Kui tihti on vaja uusi jalatseid lapsele?

Näeme tihti lapsevanemaid, kes tahavad ette osta jalatseid terveks hooajaks või isegi kogu lasteaia- või kooliaastaks. Meie kogemus klientide ja enda laste näitel räägib ikkagi pigem selle kasuks, et tuleks piisavalt tihti mõõta ja mitte liiga palju ette varuda jalatseid. Sest lisaks pikkusele muutub ajas ja kasvades ka lapse jala laius ja kõrgus. Seega võib juhtuda, et kui oled harjunud, et lapsel on lai ja kõrge jalg, siis mõne aastaga võib sellest saada keskmise laiusega jalg ning võib juhtuda, et ette varutud laiale jalale mõeldud jalatsid on lapsele pikkusest sobivad, kuid laiusest loksuvad või hoopis kitsad.

Rääkides paljajalujalatsite brändide erinevusest, siis tuleb ka ära mainida, et erinevate brändide jalatsisuurused ei ole alati samasuguse “sammuga” – et näiteks iga uus jalatsinumber on 5 mm väiksemast suurem. Lisaks on mitmetel brändidel ka erinevate mudelite suurused reaalsuses erinevad. Selleks mõõdame kõigil meile saabuvatel jalatsitel alati ise ära jalatsi sisepikkuse ja ka laiuse. Näiteks see 18 mm aastas kasvu, mis on väikelaste jalgade kasvukiiruseks, võib olla mõnel brändil 4 jalatsisuurusest ja teisel 3. Soovitame lähtuda uute jalatsite valikult konkreetsest lapse jalamõõtudest ja jalatsimudelist.

Tavaliselt on nelja aastaajaga kliimas elavatel lastel jalatsid kevad/sügiseks, talveks ja suveks. Arvestades jalgade kasvamise kiirusega ja vajadusega anda jalatsitele puhkust, võib olla vajalik igal hooajal vähemalt 2 paari jalatsite soetamine. Põhjuseks on jalatsite kulumine. Kui lapsel on vaid üks paar jalatseid, mida ta kannab päevast päeva, siis jalatsid kuluvad palju kiiremini. Ideaalis peaksid jalatsid saama kuivada kandmiste vahel 24 tundi, et nad ei kaotaks enda omadusi (nt veekindlus, kuju jne) ja püsiksid kuivad. Märgades oludes (või ka higistades!) võib juhtuda, et kergelt niisked jalatsid lähevad jalga päevast-päeva ja nii võivad jalatsis soovimatud bakterid (k.a hallitus) vohama hakata. Seetõttu on hea valida paar paari samalaadseid ja samas suuruses jalatseid, et võimaldada jalatsitele puhkepäevi.

Pilt: Vivobarefoot

Loodame, et kogu see info aitab paremini jälgida lapse jalgade kasvuspurte ja valida sobivamad jalatsid. Lisaks annab ka meelerahu, et ka teistel lastel on vaja nii tihti uusi jalatseid ja see kasvamine ongi pidev protsess, millega kohanemiseks tuleb piisavalt tihti jalgu mõõta. Kui vajad sel teemal abi, siis võid julgelt meile kirjutada kas Facebooki sõnumisse või e-kirjaga info@mugavik.ee.

Et iga jalapaar saaks kõige mugavamad ja sobivamad jalatsid!

Allikad:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga