Jalatüübid

Jalatüübi järgi on üritatud inimese esivanemate päritolu kindlaks teha juba ammusest ajast. Tänapäeval teadlased aga leiavad, et jala kuju alusel ei saa siiski määrata kellegi päritolu ja selleks on olemas tõhusamaid meetodeid. Kuid tänu sellele jala (eriti just varvaste) kuju tüübi määramisele on võimalik meil rääkida ühes keeles, kui on vaja valida sobivaid jalatseid.

Jalatüübid. Allikas: Ancestrial Findings
Jalatüübid. Allikas: Ancestrial Findings
TüüpOmadused
KreekaTeine varvas on pikim varvas, olles sealhulgas pikem kui suur varvas.
RoomaEsimesed kolm varvast on ühepikkused ja väiksemad kaks on tavaliselt lühemad.
KeldiSuur varvas on suur ja lühike, pikk teine varvas ja teised varbad on suuruselt kahanevad.
GermaaniaPikk suur varvas ja teised neli varvast on ühepikkused.
EgiptuseVarvaste pikkused kahanevad suurest varbast alates väikse varba suunas.
Viis peamist jalatüüpi

Kõige enam määrab jalatsi valikul siiski jala pikkus ja laius, mille saad ise kodus ära määrata selle juhendi järgi. Iga jalatüübi puhul on väga oluline valida jalatsid, millel on piisav varu, siis ei ahista jalatsid ka varbaid. Kuid on ka olemas mõned erisused varvastest tulenevast jalakujust ja mõned mudelid ja brändid, mis sobivad ühele jalatüübile paremini kui teisele.

Eriti on tundunud vajadust jalatsi kuju ja enda jala kuju vastavust jälgida need inimesed, kel on mõni jala kuju omadus, mis muudab paljud jalatsid sobimatuks. Näiteks on teine varvas pikem kui suur varvas ja seetõttu on osad jalatsid oma kujult sobimatud või peab võtma suurema suuruse, kuid see ei pruugi sobida ülejäänud varvastega. Kuid ei saa jala kuju tähtsust alahinnata ka teiste jalatüüpide puhul. Tegelikkuses on iga jalg unikaalne ning n-ö puhast varvaste kuju ei pruugi sul ollagi. Toome mõned näited, kus saab rääkida jalatsi vastavusest varvaste kuju tüübile.

Orient tüüpi jalg ja Froddo Barefoot saapad Cognac

Ülal on toodud Orient tüüpi jalg ja Froddo saapad. Froddo sandaalid on samuti sobilikud jalakujule, kus suur varvas on pikim ja teised varbad lühemad. Põhitüüpidest sobib näiteks Egiptuse jalale Froddo kevad-sügiste saabaste ja ka suvesandaalide valik hästi. Alates suurusest 35 muutub Froddo ninakuju hoopis egiptuse jalale sobilikumaks, väiksemad suurused on rohkem Orient tüüpi jala moodi.

Kreeka tüüpi jalg ja leguano tald

Kui teine varvas on pikim, on meie kogemusest hästi istunud leguanod (eeldusel, et jalats laiuses ka sobib), kuna nende ninakuju annab mõnusalt ruumi teisele varbale. NB! Sellist tüüpi jalale, mille on teine või kolmas varvas pikim (Kreeka, Rooma, Keldi, Aboriginal), ei sobi kindlasti Be Lenka jalatsid, kuna neil on varbakujus kõige enam ruumi suurele varbale mitte teisele-kolmandale varbale.

Egiptuse tüüpi jalg ja Be Lenka vanemate mudelite tald

Be Lenka jalatsikuju eeldab jalakuju, kus suur varvas on pikim ja teised varbad on märgatavalt lühemad. Seetõttu ei sobi Be Lenka jalatsid Aboriginal, Rooma, Kreeka ja Keldi jalatüübile, mil kõigil on teine ja kolmas varvas pikemad ja vajavad rohkem ruumi. Kui teine-kolmas varvas on pikimad, siis Be Lenka vanemad mudelid nagu Icon, City, Eazy, Nord ei sobi, aga uuemad Ranger, Nevada jne võivad küll sobida.

Rooma tüüpi jalg ja Peerko 2.0 Street Navy

N-ö kandilisemale jalale, millel on varbad enam-vähem sarnase pikkusega ehk ei ole teistest pikemaid varbaid nagu Rooma, Aafrika või natukene ka Oriendi tüüpi jalgadele, sobivad hästi näiteks Freet‘i mõned jalatsid – Mudee, Nomad, Talus, Leap, kuna annavad ruumi lisaks suurele varbale ja teistele varvastele heldelt. Lisaks on hea mõte proovida ka leguano, Groundies, Lems, Peerko ja mõnikord ka Be Lenka (väga oluline piisav varu, et varbaid n-ö ära ei lõikaks). Kui teine-kolmas varvas on pikimad, siis Be Lenka vanemad mudelid nagu Icon, City, Eazy, Nord ei sobi, aga uuemad Ranger, Nevada jne võivad küll sobida.

Kokkuvõttes tasub teada enda jalatüüpi ja eriärasusi, et leida sobivad jalatsid. Sealjuures pole niivõrd oluline välja tuua põhitüüp, kuhu su jalg sobitub, vaid pigem osata jalatseid valides uurida ja küsida enda jala eripärade järgi. Näiteks kui teine varvas on pikim, siis tuleks seda jalatseid valides arvestada ja välja tuua, kui abi on vaja küsida. Kui jääd ise piltide järgi jalatsite valimisega hätta, võid meilt abi küsida või tulla poodi proovima. E-poe valikut näed siit:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga