Mattil on oma füsioteraapiapraksis Paljasjalka Fysio (eesti keeles võiks see kõlada kui “paljasjalgne füsioterapeut” 🙂 ). Matti on sukeldunud paljajalu elamise ja tervete, funktsionaalsete jalgade teemasse pea ees ning nagu ta ise intervjuus ütleb, on selle teema avalikkusele tutvustamise ja inimeste teadvusse jõudmise endale eesmärgiks võtnud.
Hea lugeja! Sinu ees on Mugavik.ee kõige esimese intervjuu esimene osa! Leidsime Instagramist Soomes tegutseva füsioterapeudi Matti Melaneni, kes aktiivselt sotsiaalmeedias paljajalu liikumist propageerib.
Brita: Matti, palun kirjelda, milline on Sinu tavaline päev, füsioterapeudina ja ka paljajalujalatsite ja paljajalgse eluviisi fännina?
Matti: Noh, mu tavaline päev algab ärkamisega. Söön hommikust, viin lapsed lasteaeda, ja siis, kui mul on klientidega selleks päevaks kohtumisi kokku lepitud, siis lähen tööle. Kui ei ole kliente, siis, näiteks, ma äsja alustasin kitarrimängu õppimist. Lisaks, liigun ringi, hoolitsen majapidamise eest. Väga tavalised abikaasa ja isa tegemised. Mitte midagi väga põnevat.
Vahva! Sa oled füsioterapeut.
Jah.
Kuidas saab hakata füsioterapeudiks? Kas selleks peab lõpetama ülikooli füsioteraapia erialal?
Ma ei tea, kuidas see Eestis käib, aga Soomes saab füsioteraapiat õppida rakenduskõrgkoolis ehk üks aste ülikoolist madalamas kõrgharidusasutuses. Ei ole vaja läbida bakalaeureuse- ja magistriõppeid, vaid õpe kestab umbes 3,5 aastat.
Kas paljajalujalatsid, minimalistlikud jalatsid, loomulik liikumine (ingl k natural movement), funktsionaalsed jalad, olid samuti osa sinu õpingutest?
Ei, ei, ei. Kõik see tuli hiljem.
Ma ei taha kritiseerida Soome haridussüsteemi, aga vaadates tagasi: kõik, mida ma tean täna ja kasutan oma klientidega – ma ei õppinud seda koolis. Õppimine jätkus pärast kooli lõpetamist.
Kuidas sa jõudsid paljajalujalatsiteni? Kas keegi soovitas neid Sulle?
Noh, ma jõudsin nendeni õpingute ajal. Mind hakkas eriti huvitama fastsia (ehk sidekirme, ingl k fascia), lugesin „Anatomy Trains“ raamatut. Kõik see info koos arusaamisega, kuidas keha töötab, oli minu jaoks uus, ma ei õppinud seda koolis. Mind hakkas huvitama loomulik liikumine (ingl k natural movement), jõudsin selleni Ido Portali abil ja siis lugesin Katy Bowman’i raamatut „Move Your DNA“. See andis mulle tõuke 180-kraadise pöörde tegemiseks ja muutused endiselt käivad.
Olen näinud, et kasutad sotsiaalmeedias teemaviidet #moveyourdna – mis see tähendab?
Katy Bowman on biomehaanik USAs ja ta räägib palju loomulikust liikumisest. Kuidas meie igapäevaelu ja kuidas me igapäevaselt liigume, mõjutab meie keha. Katy seletab asju väga lihtsalt, nii et kõik saavad aru – ta ei räägi mitte ladina keeles või tehniliste väljenditega, vaid nii, et kõik saavad aru, ja mulle väga meeldib tema lähenemine kogu liikumise teemale. Niiet ma hakkasin teda ja tema tegemisi aina enam jälgima ja tema kirjutisi lugema. „Move Your DNA“ on vististi tema kõige tuntum raamat, mida ta on kirjutanud, niiet see teemaviide #moveyourDNA tuleb samuti sealt.
Niiet sa lihtsalt jõudsid paljajalujalatsite maailmani läbi õppimise ja töötamise?
Jah, töötasin iseenda kallal ja paljajalujalatsid tulid ilmselt Katy’lt. Pärast „Move Your DNA“ lugemist ostsin ma oma esimesed Vivobarefoot jalatsid.
Kas oled lugenud ka „Jooksjana sündinud“ („Born to Run“, autor Christopher McDougall) raamatut?
Jaa, ma lugesin seda eelmisel aastal (2018). See oli väga hea raamat.
Paljude inimeste jaoks on see raamat, millest kõik alguse saab, aga Sinu jaoks oli esimeseks hoopis Katy Bowmani teos. Paljud avastavad pärast „Jooksjana sündinud“ raamatu lugemist, et „oh, ma pean uuesti jooksma õppima!“.
Jah.
Aga Sinu tööst füsioterapeudina – mis on kõige olulisem osa füsioterapeudi tööst?
Ma arvan, et kliendi jaoks on oluline olla kohal ja kuulata, mida neil on öelda. Ja siis pakkuda välja ravi või harjutused.
Mis on kõige levinumad kaebused? Ma tean, et füsioterapeudid tegelevad ka kaela ja käega seotud probleemidega jne, aga rääkides jalgadest – mis on kõige levinum kaebus, mille tõttu inimesed Sinu juurde tulevad? Võib-olla on seal mingid selgrooga seotud mured, mis on alguse saanud hoopis jalgadest?
Noh, mu ettevõtte nimi on Paljasjalka Fysio (eesti keeles võiks see kõlada: paljasjalgne füsioterapeut). Ma muutsin selle nime alles augustis (2019), niiet ma ei ole veel väga palju selle nime all jõudnud töötada. See tähendab, et inimesed ei tule minuni just tingimata jalaprobleemidega. Nad lihtsalt tulevad minu juurde vastuvõtule ja siis vaatame, mis mured neil on. Aga ma arvan, et plantaarfastsiit on kõige levinum jalamure. Või mõni kannaga seotud kaebus. Järgnevad põlved, puusad, alaselg, õlad.
Mis on plantaarfastsiidi põhjuseks?
Sel võib olla palju erinevaid põhjuseid, aga ma arvan, et kõige suurem probleem on, et ei saada aru, kuidas jalad töötavad. Ja sealt edasi ei kasutata jalgu selliselt, nagu nad on loodud.
Kuidas peaks jalgu kasutama, et kasutada neid nii, nagu nad on loodud?
Kuidas? Väga hea küsimus! Hmm, loomulikult, ma arvan…
Sa mõtled, et ilma pehmendusteta ja kontsata ja piirava ninaosata?
Jah, nagu nad on loodud.
See kõlab nii lihtsalt!
Jah. Inimesed alati tahavad teada, mis põhjusel neil valutab. See on väga keeruline küsimus, sest ei ole võimalik öelda, et „see on täpne põhjus, miks „siit“ valutab“. Ja ma arvan, et meid on õpetatud valust mõtlema viisil, et valu põhjus tuleb kohast, kust valutab. Niisiis me ravime seda kohta, kust valutab. Aga tavaliselt ei ole valu põhjus seal. Valu on kõigest sõnum, et midagi on valesti ja siis peab üles leidma, mis on valesti. Et saaksime jaotada keharaskust liikumisel paremini, et mitte panna kogu raskust ühte punkti.
Niiet kui mu puusad valutavad, siis see võib olla põhjustatud minu valest kõnnakust?
Noh, ei ole olemas valet liikumist. On lihtsalt liikumine ja on natuke liiga palju üht või teist asja. Me peame leidma viisi, kuidas tasakaalustada keha.
See intervjuu on üsna mahukas ja sellepärast jätkub järgmises postituses. Kui soovid lugeda interjuud edasi, siis vajuta SIIA, et lugeda mida rääkisid Matti ja Brita rahvusvahelisest paljajalujalatsite maailmast.
Matti tegemistega saab kursis olla:
Instagramis @paljasjalkafysio
Facebookis: fb.com/paljasjalkafysio
Koduleht: www.paljasjalkafysio.fi
Kui loetud intervjuu ja kuulatud-vaadatud klipid pakkusid Sulle emotsioone ja uusi avastusi, jaga neid ka meiega allolevas kommentaariumis! Oleme väga tänulikud nii positiivse kui kriitilise ja parendusettepanekutega tagasiside eest. Kui Sul on ettepanekuid, keda järgmisena intervjueerida, siis vihjed on oodatud meilile info@mugavik.ee või Facebooki sõnumina
Lahtiütlus: kõik selles intervjuus antud soovitused ja nõuanded on inimeste isiklik arvamus, mille rakendamise tagajärgede eest Mugavik.ee ei vastuta. Iga inimene teeb oma terviseotsused ise, võttes arvesse oma tervislikku seisundit, kehalisi võimeid ja võttes oma otsuste ja võimalike tagajärgede eest vastutuse enda peale.
Intervjuu salvestasime videosilla vahendusel ning võib-olla teeme ühel hetkel terve intervjuu ka kuulatavaks. Hetkel on võimalik kuulata ja vaadata lühivideoklippe kuuel erineval teemal, videod on pikitud intervjuu vahele. Head lugemist!