Soome füsioterapeut rahvusvahelisest paljajalujalatsite maailmast – 2. osa

Paljajalujalatseid kandvaid füsioterapeute on palju, sest nad leiavad, et see on tervislik nende jalgadele, aga jällegi, minu nn ristiretk on võtta see sõnum ja viia see laiema publikuni.

Matti Melanen

Mattil on oma füsioteraapiapraksis Paljasjalka Fysio (eesti keeles võiks see kõlada kui “paljasjalgne füsioterapeut” 🙂 ). Matti on sukeldunud paljajalu elamise ja tervete, funktsionaalsete jalgade teemasse pea ees ning nagu ta ise intervjuus ütleb, on selle teema avalikkusele tutvustamise ja inimeste teadvusse jõudmise endale eesmärgiks võtnud.

Pärast seda, kui ma hakkasin Sind Instagramis jälgima, soovitas äpp mulle veel mitmeid teisi füsioterapeute Soomest, kes samuti tegelevad loomuliku liikumise ja paljajalu-, minimalistlike jalatsitega ja funktsionaalsete jalgadega. Kui palju on Soomes füsioterapeute, kes teavad loomulikust liikumisest ja paljajalujalatsitest?

Ma arvan, et neid on päris palju, aga võib-olla mitte väga palju neid, kes seda teemat nii aktiivselt pushivad kui mina. Ma tean võib-olla 3-4 füsioterapeuti veel, kellel on suurem soov sel teemal avalikumalt rääkida ja on ka mõned pediaatrid, kes tegelevad või propageerivad paljajalujalatseid ja paljajalu-elustiili.

Ma tean, et Soome on palju suurem kui Eesti, aga ikkagi ma ei tea mitte kedagi Eestis, kes töötaks füsioterapeudina ja teaks, kuidas propageerida või kuidas tegutseda probleemide korral või kuidas nõustada inimesi paljajalujalatseid kasutama/kasutades. Niiet ma olen väga vaimustuses, et Soomes on füsioterapeute, kes aktiivselt promovad seda ja eriti ka sotsiaalmeedias.

Nagu ma ütlesin, ma usun, et paljajalujalatseid kandvaid füsioterapeute on palju, sest nad leiavad, et see on tervislik nende jalgadele, aga jällegi, minu nn ristiretk on võtta see sõnum ja viia see laiema publikuni. Ja ma tean veel mõnda füsioterapeuti, kellel on juhtumisi samad soovid.

Kas sa oled käinud ka füsioterapeutide konverentsidel või üritustel, kus see teema (paljajalujalatsid, loomulik liikumine vmt) on olnud üleval?

Ei ole. Ei ole olnud ühtegi sellist üritust.. Või võib-olla oli üks.

Footpick on nagu jalgade aeroobika, tehakse harjutusi pallidega ja tugevdatakse jalgu. Neil oli esimene sümpoosium eelmisel kuul (novembris 2019), millel ma ei saanud osaleda. Võib-olla tulevikus. „ (…) hülga jalatsid ja istu vähem toolil! Vabasta oma jalad, ole rohkem paljajalu ja kui pead istuma, siis istu põrandal või kükita. Ära istu toolidel või ära vähemalt istu nii pikalt ühekorraga. – Matti Melanen

Oled sa välismaal ka erialastel üritustel käinud?

Ei ole välismaal käinud. Ma olen andnud mõned loengud avalikkusele, aga mitte professionaalidele.

Milline on olnud huvi või kuidas on osalejad reageerinud Su loengutele? Kas need inimesed on juba olnud paljajalujalatsitest teadlikud või on osalejad peamiselt kogemata loengule juhtunud?

Hmm… no ma olen teinud töötube, kus ma õpetan inimestele jalgade kohta. On olnud väga erinevaid inimesi: vanu ja noori, heas seisus ja halvas seisus, huvitatud saama oma jalad paremini tööle. Mõned loengud, mis ma olen teinud, on olnud väga kirju kuulajaskonnaga.

Ma hiljuti rääkisin ühe uue paljajalujalatsite tootjaga, kes on mõned korrad käinud oma jalatseid müümas. Ta ütles, et inimesed teavad paljajalujalatsitest, aga probleem seisneb selles, et nad ei tea, kust neid (osta) saab.

Sest isegi kui teadmine on olemas ja Sa ei tea, kust jalatseid saab, siis see on probleem, sest ei ole võimalik teha paremaid valikuid.

Seda on huvitav kuulda, sest tavaliselt inimesed ei tea, mis paljajalujalatsid on… See on minu kogemus.

Või võib-olla olid need lihtsalt need kindlad inimesed, kes tema lauani jõudsid.

Jah. See on väga huvitav mõte igaljuhul.

Kogu liikumise ja paljajalujalatsite teema on olnud Soome meedias sel suvel (2019) ja mitmes suuremas ajalehes. Ma arvan, et see tuleb jälle tagasi igal aastal. On olnud teemasid kükitamisest, on olnud artikleid jalutamisest, jooksmisest ja jalatsitest. Aga kõige suurem probleem on, et jalatsid (ja idee jalatsitest), mida inimestele müüakse, on moodsad, kontsaga ja kitsa ninaosaga. Ja ma arvan, et see mõte jalatsitest peab muutuma ja suured poed, kes müüvad jalatseid, peavad paljajalujalatsid oma valikusse võtma.

Samas on neil üsna keeruline müüa tavalisi ja paljajalujalatseid kõrvuti.

Ma tean.

Jah, see on oluline teema. Ma ei tea, kas Sa oled kuulnud, aga sel kevadel (2019) toimus Saksamaal suurem jalgade ja jalatsitega seotud sündmus (mess, expo, konverents vms), millest Joe Nimble võttis osa koos oma funktsionaalsete jalgade kontseptsiooniga. Sündmuse ajakirjast aga eemaldati Joe Nimble’i väljapaneku kirjeldus, põhjuseks öeldi, et see, mida Joe Nimble propageerib, ei ole teaduslikult tõestatud. Oled sa sellest kuulnud?

Ei ole. Esimest korda kuulen. That sucks.

Nad olid ilmselt ainsad sellel sündmusel, kellel teemaks paljajalu- või funktsionaalsed jalatsid ja olid üllatunud – õigem oleks öelda šokeeritud. Kuidas saab see juhtuda? See on üle mõistuse. Ilmselt nende teema tõeliselt häiris kedagi.

Tõenäoliselt.

Mugavik.ee intervjuu Soome füsioterapeudi Matti Melaneniga. Pildil Matti Instagrami kontolt ekraanikuva - Matti propageerib paljajaluliikumist, sest see on lisaks kõigele muule veel ka mõnus!
Ekraanikuva Matti Instagramist. Pildil on kirjutatud soome keeles: “Käi paljajalu, sest see on mõnus!”

Kui see postitus Sulle huvi pakkus ja Sa ei ole veel lugenud Matti’ga tehtud intervjuu algust, siis saad seda teha vajutades SIIA. Kui aga soovid luega edasi intervjuu järgmist osa, mis räägib paljajalujalatsitega alustamisest, siis vajuta SIIA.

Intervjuu salvestasime videosilla vahendusel ning võib-olla teeme ühel hetkel terve intervjuu ka kuulatavaks. Hetkel on võimalik kuulata ja vaadata lühivideoklippe kuuel erineval teemal, videod on pikitud intervjuu vahele. Head lugemist!

Matti tegemistega saab kursis olla:

Instagramis @paljasjalkafysio

Facebookis: fb.com/paljasjalkafysio

Koduleht: www.paljasjalkafysio.fi

Kui loetud intervjuu ja kuulatud-vaadatud klipid pakkusid Sulle emotsioone ja uusi avastusi, jaga neid ka meiega allolevas kommentaariumis! Oleme väga tänulikud nii positiivse kui kriitilise ja parendusettepanekutega tagasiside eest. Kui Sul on ettepanekuid, keda järgmisena intervjueerida, siis vihjed on oodatud meilile info@mugavik.ee või Facebooki sõnumina 

Lahtiütlus: kõik selles intervjuus antud soovitused ja nõuanded on inimeste isiklik arvamus, mille rakendamise tagajärgede eest Mugavik.ee ei vastuta. Iga inimene teeb oma terviseotsused ise, võttes arvesse oma tervislikku seisundit, kehalisi võimeid ja võttes oma otsuste ja võimalike tagajärgede eest vastutuse enda peale.