Valedest jalatsitest eluaegse küünetraumani. Ja tagasi.

Kas Sa teadsid, et piisab ainult ühest õhtust valedes kingades* ning Sinu varbaküüned võivad selle tagajärjel eralduma hakata ehk irduda? Küünte irdumine on trauma tagajärg ja ka arstidel ei õnnestu tihtipeale küünt taastada.

Tekst ja pildid: Kristina Vene, Kristina Jalastuudio pediküürija ja omanik. Tunnuspilt: www.naturalfootgear.com. NB! Artikkel sisaldab häirivaid päriselulisi fotosid.

Olen oma töös kokku puutunud paljude klientidega, kes peavad iga suvi oma varbad rannas liiva sisse peitma, sest nad ei ole leidnud head lahendust trauma peitmiseks.

Ma lohutan Sind: lahendus on olemas!

Praegusel hetkel on ilumaailmas lumepallina veerema läinud varbaküünte proteesimine. Väga tänuväärt alternatiiv küünetraumadest vabanemiseks!

Küünte proteesimine ei tähenda trauma osaliseks saanud küüne peitmist: spetsiaalne geel laseb oma küünel hingata ja taas kasvama hakata.

Küünetrauma võib tekkida:

  • valedest jalatsitest* (kitsastest või liiga väikestest jalatsitest, milles varbad on kokku surutud ja ka küüntele on surve suurem),
  • sportimisel,
  • jala/varvaste ära löömisest ning
  • seenhaigustest, mille üheks põhjuseks võivad olla kitsad ja umbsed jalanõud, kus pole varvastel hingamisruumi, aga seenhaigust võib üles korjata ka ühiskasutatavatest ruumidest, rätikutelt, jalatsitest.

Trauma tagajärjeks on lahti irdunud küüs, ärakadunud küünevallid, muutunud varbakuju, puitunud ning lagunev küüs. Küüne kasv võib ka olla täielikult peatunud.

Need, kellel on selle probleemiga kogemust, teavad, kui piinlik ja raske on olukorraga leppida, sest koledad varbaküüned võivad mõjuda enesehinnangule frustreerivalt. Siin tuleb appi aga varbaküüne proteesimine.

Kristina jalastuudio soovitab kasutada jalasõbralikke paljajalujalatseid, milles varvastel on rohkem ruumi ja vähem võimalusi erinevateks haigusteks ja traumadeks.
Liiga väikestest mäesuusasaabastest tingitud küünetrauma tagajärjena võib küüs irduda ehk kihiti lõheneda ja varba küljest lahti tulla. Küüneproteesi abil on võimalik küüsi siiski taastada. Pediküürija juurde jõudmise ajaks oli kliendil küünetrauma põhjustanud suusareisist möödas 8 aastat.

Tänu proteesimisele on võimalik küüne olukorda parandada. Võimalik on küüs nii-öelda naha külge tagasi kasvatada. Küll aga võtab see aega.

Oma töös kasutan spetsiaalseid NSI hübriidbiogeele, mis on spetsiaalselt küünetraumade raviks välja töötatud. Sellest geelist ehitatud protees laseb oma küünel hingata ja protees kasvab koos küünega. Ühe proteesi eluiga on maksimaalselt 6 kuud, kui käia regulaarselt hoolduses ja jälgimisel.

Trauma raskusest sõltub, kui kiiresti hakkab enda küüs puitunud ja irdunud küüne all uuesti kasvama. Traumase küüne taastumine võib aega võtta 1-2 aastat, sõltuvalt trauma raskusest ja küüneplaadi suurusest.

Kahe pediküürijana töötamise aasta jooksul on õnnestunud nii mõnegi kliendi varbaküüntele uus elu anda.

Geele on kolme värvi: läbipaistev, nahatoon ja roosa. Küüneproteesid ei ole üldse mitte ainult naiste pärusmaa, ka mehed saavad oma küüntele uue võimaluse anda.

Õige aeg proteesimiseks võiks olla kevadel, sest siis kantakse palju lahtisemaid ja vabamaid jalatseid ja küüs saab ilma surveta tublisti kasvada.

Kindlasti võiks pärast proteesi paigaldamist ehk ravi alustamist minna üle jalasõbralikele jalatsitele, sest muidu pole sellest ja järgnevatest protseduuridest mingit kasu, kui varvastel on endiselt sama kitsas ja neile langeb endiselt suur surve.

Üks pidu valedes jalatsites* võib lõppeda kiirabitelgis kinniseotud varbaga ja eluaegse küünetraumaga.

Mida teha, et traumasid ei tekiks?

Esmalt kanna jalatseid, mis on Sinu jalgadele mugavad. Oma klientidele soovitan alati Mugaviku e-poodi. Väga paljud on rahul, ning juba isegi püsikliendid. Nagu üks minu klient ütleb: “Kui sa juba ühe paari oled Mugavikust ostnud, siis oled andnud kuradile mitte sõrme, vaid kogu käe ja Sa ei pane tähelegi, kui kogu pere kannab juba barefoot-jalatseid!”

Hoidke oma jalgu ja te hoiate oma tervist, sest jalgadest algabki kogu Sinu tervis! Päriselt ka!

Olen alles 2 aastat pediküürijana töötanud, kuid juba koolitan ka teisi pediküürijaid, et üha rohkemad oskaksid küünetraumadega hädas olevatele klientidele abi pakkuda. Kui ka Sina töötad pediküürijana ja soovid sellel teemal end koolitada, siis võta minuga ühendust: kristinavene@gmail.com.

Jälgi minu tegemisi Facebookis: Kristina Jalastuudio

*Mis on valed kingad ja valed jalatsid? Liiga kitsad, liiga väiksed, liiga terava ninaga, kõrge kontsaga ehk kõik, mis ei vasta sellele, kuidas inimese jalg on loodud oma täies hiilguses toimima.

20 aastat tagasi kanti neid jalatseid, mis parajasti olid kättesaadavad, aga see ei tähendanud põrmugi, et need olid ka jalgadele sobilikud. 20 aastat pärast põhikooli lõpuaktust aitab pediküürija küüntele uut elu anda.

Vali endale jalatsid, mis küünetraumasid ei tekita meie klientide lemmikute seast: