Jalatsite eluea pikendamine – kuidas hooldada?

Kui oled soetanud paljajalujalatsid, oled astunud suure sammu parema jalatervise ja mugavamate jalatsite suunas. Sellest samm edasi on ka jalatsite eest vastavalt hoolitseda. Sest kõik, mida kasutatakse, kulub. Sama kehtib jalatsite puhul.

Kulumist saab aeglustada korraliku ja õigeaegse hooldusega. Selleks, et teada, kuidas on kõige parem enda paljajalujalatseid hooldada, töötasime läbi suure hulga paljajalujalatsite brändide poolt loodud hooldusjuhendeid (viited leiad artikli lõpust). Toome välja sellest kergema ülevaate.

Uute jalatsite kandmiseelne hooldus

Jah, lugesid õigesti. Ka sellele tuleb tähelepanu pöörata. On jalatseid, mis ei vaja hooldust, kuid neid on pigem vähe ja kui see nii on, siis leiad vastava info jalatsite tutvustuse juurest meie e-poest.

Nubukist Peerko tennised, mida võiks enne kandmist spreiga töödelda.

Kuidas valmistada jalatseid ette esimeseks kandmiseks?

  • Tekstiilist ja seemisnahast jalatsid (k.a veluur, nubuk jt käe all katsudes “karvased” nahad) – töötle jalatseid spreiga ja lase enne esimest kandmist spreikihil täielikult ära kuivada (tutvu spreipudelil olevate juhistega, tavaliselt 6-12h).
  • Siledast nahast jalatsid – võlusõna on vahatamine. Vahatamine annab uutele siledast nahast jalatsitele pehmuse ja niisutuse, mida nahast jalatsid väga vajavad – nagu su enda nahkki vajab aeg-ajalt niisutust, et olla pehme ja elastne. Vahatamine aitab säilitada jalatsi välimust ja omadusi. Vahatades tuleb kindlasti kasutada sobivat kogust vaha, sest üleliigne vaha võib omakorda aidata kaasa liigkiirele jalatsi hääbumisele. Üleliigne vaha, mis pole jalatsi pealsetesse imendunud, hakkab mustust enda külge korjama. Seega kui peale vahatamist on läinud mööda mõned tunnid ja jalatsid on ikka läikivad ja katsudes “rasvased”, siis pühi õrnalt pehme lapiga liigne vaha ära. Jalatsid peavad olema peale vahatamist nõtked/pehmed ja läikivad (mitte liigsest vahast, vaid naturaalselt!).
  • Veganmaterjalid (nt mikrofiiber, kunstnahk) – teatud kunstmaterjalide puhul on soovituslik spreiga hooldamine, kuid seda tuleb jälgida vastavalt mudelile. Iga-aastaselt tuleb uusi materjale, mille kõigi hooldus võib sisaldada endas midagi uut, nii et päris uute materjalide puhul tuleb alati võtta hetk, et süveneda nende omadustesse. Ole kindlasti ettevaatlik n-ö karvase pinnase vahatamisel, sest paljud tootjad on hoiatanud, et spetsiaalse töötluse saanud materjali puhul võib vahatamine hoopis materjali kiudu rikkuda ja sellega seoses võivad jalatsid kas kiiresti kaotada enda välimuse ja kuluda kiiremini, või mis veel hullem – kaotada enda omadused (nt veepidavuse). Kui kunstmaterjalist jalatseid nimetatakse totekirjelduses täiesti veekindlateks, siis ei ole nende hooldusvahenditega hooldamine enamasti vajalik.

Jalatsite eluea pikendamine – igapäevane hooldus

Siledast nahast jalatsite hooldamine

Suur osa jalatseid on tehtud siledast nahast, sest õige hoolitsuse korral hoolitseb nahk ka sinu eest – hoiab su jalad soojad, kuivad ja samas on nahk piisavalt hingav. Kui sile nahk on hästi hooldatud ja niisutatud, on see pehme ja elastne.

Groundies Palermo nahast kingad korralikult hooldatuna

Kuidas siledast nahast jalatsite eluiga pikendada?

  1. Puhasta siledast nahast jalatseid kuiva pehme harjaga, kui jalatsid on kuivanud. Harja maha mustus ja muda. Kui on jäänud siiski mõned tugevamad mustuse plekid, siis proovi sooja veega niisutatud lapiga neid kohti üle tõmmata.
  2. Pärast suuremat puhastust hoolda jalatseid kõrgkvaliteetse naturaalse vaha/palsamiga. Meie enda ja meie klientide pikaajalise kogemuse põhjal soovitame vaha, mille leiad meie jalatsite hooldusvahendite seast. Masseeri vaha kuivadele puhastatud jalatsitele nii, et vaha imendub naha sisse. Hea nipp selleks on masseerida vahaga kätega – käesoojus aitab vahal paremini sulada ja nii kiiremini imenduda. Pööra erilist tähelepanu ka õmblustele ning talla ja nahast pealse kokkupuutekohtadele. Kui need ka ilusti ära vahatad, siis ei tule ka nendest kohtadest nii kergelt niiskust läbi.
    Vahaga tuleks igapäevaselt kantavaid jalatseid hooldada 1-2 korda kuus.
  3. Lase vahal üle öö imenduda ja anna neile viimane läige järgmisel päeval kuiva pehme lapiga neid kergelt üle hõõrudes. Nii veendud, et liigne vaha saab jalatsilt maha ja tulemus jääb samuti kena. Liigne vaha võib hakata enda külge mustust koguma ja nii omakorda jalatsite kulumist kiirendada.

NB! Nahast jalatseid ei tohi kunagi soojaallika (radiaator, põrandaküte, kamin või kuivati jne) juures kuivatada. Seda seepärast, et liiga kõrgel temperatuuril kuivades muutub nahk kõvaks ja nahk võib rebeneda, mureneda, kuluda liigselt ning jalatsite eluiga lüheneb.

Seemisnahast jalatsite hooldamine

Kõik pehmed ja “karvased” nahad on uuena ilusad. Ilusa välimuse säilitamiseks tuleb seemisnahast jalatseid järjepidevalt hooldada. Lisaks seemisnahale on olemas ka veluurist ja nubuknahast jalatsid, mille hooldus on sarnane seemisnahale. Vale hoolduse puhul võib seemisnahk muutuda hapraks, võivad tekkida “läikivad” laigud ja jalatsid võivad välja näha visuaalselt määrdunud. Järjepidev hooldus ennetab suuremaid probleeme ja protsess ise on lihtne:

Ühed vähestest vetthülgavatest suede-tüüpi nahast jalatsid – Tikki Moon
  1. Vähemalt iga pooleteise kuu järel (kui käia pidevalt märgades ja mustades oludes, siis tihedamini) võiks seemisnahast jalatseid õrnalt harjata nii, et naha pind jääb kaunilt sametine. Harjamiseks sobib näiteks vana puhas hambahari, millel on pehmed harjased või spetsiaalne pehmest kummist hari.
  2. Pärast harjamist tuleks jalatsid uue kaitsesprei kihiga katta. Kui jalats on spreiga korralikult kaetud ning spreikiht on saanud ära kuivada, siis kergem mustus ei nakku jalatsi külge ning ei teki suurt määrdumist. Spreikihti peaks uuendama peale igat suuremat puhastamist ja harjamist.
  3. Seemisnahk on niiskuse suhtes üsna tundlik, nii et vihmasel sügispäeval on seemisnahast jalatsitel parem olla kodus! NB! On olemas ka vetthülgavaid seemisnahkseid jalatseid, see info on alati jalatsite kirjelduses olemas! Seega ei tohi seemisnahka üldjuhul pesta veega – ei käsitsi ja kindlasti ei tohi nahast jalatseid pesta pesumasinas!
  4. Kui on tekkinud plekid, mis harjates välja ei tule, siis tuleks kasutada spetsiaalset puhastusvahendit või kustukummi, mis sobib seemisnahale.
  5. Zeazoo soovitab kergelt niiske lapiga värvi värskendamiseks aeg-ajalt jalatsid õrnalt üle käia.
  6. Joe Nimble jalatsitel soovitab tootja soolarantide ja lume sulamise jälgede eemaldamiseks kõigepealt tugeva harjaga harjata ja seejärel ka vajadusel rohkema veega ja vähese seebiga pesta. Sellise pesemise järgselt tuleks saapad riputada (näiteks pesunöörile) kuivama, et need kuivaks ühtlaselt.

NB! Vahad ja kreemjad hooldusvahendid ei sobi seemisnahale, kuna need hävitavad selle naha peent kiudu.

Jalatsite kuivatamine

Need Xero Xcursion matkasaapad on veekindlad ja et see veekindlus säiliks, on vaja lasta neil korralikult ära kuivada.

Meie ilmaolud on muutlikud ja kohati väga vesised, mistõttu tuleb meeles pidada, et hoolikas kuivatamine pikendab jalatsite eluiga. Rusikareegli järgi peaks kandmiste vahele jääma puhkeaeg, ideaalis ööpäev. Näiteks Filii ja BeLenka jt paljajalujalatsite brändid soovitavad omada kahte paari jalatseid hooaja (sügis-talv-kevad) kohta, et neid kanda ülepäeva ja lasta teisel paaril “puhkepäeval” täiesti ära kuivada.

Kuivatamise näpunäited jalatsitootjatelt:

  • Lase jalatsitel kuivada toatemperatuuril õhu käes.
  • Kuivamise ajaks eemalda jalatsitest sisetallad.
  • Kui jalatsid on väga märjad või neid ei saa piisavalt avada, et õhk ligipääseks (nt kummikud), siis pane kortsutatud ajalehti/paberit jalatsitesse ja vaheta paberit kuivamise ajal. Nii säilitab jalats enda kuju ja vormi ning kuivab kiiremini.
  • Nahast jalatseid ei tohi kunagi kuivatada soojaallika (radiaator, põrandaküte, kamin või kuivati jne) juures, sest nahk kuivab liigselt ja jalatsite eluiga lüheneb. Osad paljajalujalatsite brändid (nt Be Lenka) ei soovitagi kasutada paljajalu(talve)saapaid niisketes ja märgades oludes, et neid säästa ja tagada nende funktsionaalsus. Samas kuna meie ilm on tihti märg, siis pigem on soovituslik valida vetthülgavamad saapad (mitte kasutada pidevalt kummikuid) ja neid hooldada regulaarselt, et jalatsid kannataks märga paremini.

Eriolukorrad, miks võivad jalatsid olla niiskemad/märjemad, kui muidu:

  • Higistamine! Ka see muudab jalad ja jalatsid märjaks. Kuidas hoida jalad soojas nii, et nad ei higistaks?
    • Sokid – vali õhem ja naturaalsest (meriino-, alpaka- vms) villast sokk. Õhuke villasokk hoiab niiskuse jalast eemal, kui jalad peaksidki higistama – pärast on oluline jalatsitel korralikult kuivada lasta.
    • Vali naturaalsest materjalist sisetallad – täisnahk (NB! keemiliselt töödeldud nahast sisetald võib tundlikuma jala ajada higistama), vill (hea hingav materjal, mis sobib meil sügisest kevadeni) või näiteks aktiivsöega (OmaKing) tald, mis neutraliseerib higilõhna.
    • Kui jalad hakkavad kergelt higistama, siis vali jalats, mis pole tehtud sünteetilisest materjalist – eriti oluline on, et vooder, mis on jala vastas, oleks naturaalne ja õhk käiks läbi.
    • Vali õige jalatsi suurus ja laius! Liiga kitsas ja väike jalats võib samuti mõjuda higistama-ajavalt, kuna pole ruumi jalal ei liikumiseks ega hingamiseks.
  • Kulumine hõõrdumise tõttu. Näiteks, kui laps lohistab jalatsi ninasid jooksurattaga sõites või põlvili õues roomates, siis kulub pealmine veekindel kiht või tekivad augud talla sisse. Hõõrdumise tulemusena võivad tekkida pisikesed mõrad/augud, kust saab vesi jalatsisse.
  • Mitteveekindlad paljajalujalatsid (nt tekstiilist tennised, sandaalid vms) on oma omadustelt üldjuhul kiiresti kuivavad. See tähendab, et kuna nad on kerged ning ei sisalda liigseid tugevdusi ja kõrgendusi, siis on ka vähem materjali, mida kuivatada.

Plekkide eemaldamine jalatsitelt

Spetsiaalse kustukummiga plekkide eemaldamine.
  • Ära pese jalatseid neid vette kastes või pesumasinas – nii kaob veekindlus jalatsitel kiiremini ja jalats kulub liigselt (välja arvatud Leguano jalatsid – nende soojema aja jalatseid võib pesta masinas 😉).
  • Plekkide puhastamiseks kasuta kuivanud (!) jalatsitel niisket lappi (naha puhul proovi enne ilma veeta, sest vesi kulutab naha värvi ja pealmist kihti) või kustukummi.
  • Joe Nimble soovitab soolarantide eemaldamiseks kasutada väheke vett, milles on väga vähe äädikat sees, kuid teised tootjad pigem hoiatavad äädika kasutamise eest, kuna see võib nahka kahjustada.
  • Tekstiilist jalatsite puhul tuleb jälgida tootja soovitusi, näiteks Mukishoes tennised, mis on võimalikult naturaalsetest materjalidest, kannatavad kenasti seebi ja harjaga pesemist ja vees loputamist.
Leguanod on ühed vähesed, mida võib masinas pesta. Pärast pesu saab neid mugavalt pesunööril kuivatada.

Lisaks eelnevale on Joe Nimble toonud välja nimekirja plekkidest ja kuidas neid eemaldada võiks. NB! Proovi alati enne vähenähtaval kohal järgi, kas see vahend sobib – eriti ettevaatlik tasuks olla, kui tegemist pole Joe Nimble jalatsitega!

  • Rohuplekkide eemaldamiseks on tõhusaim majapidamiseks mõeldud puhastusbensiin.
  • Nätsu või liimi eemaldamiseks pane jalatsid (mis pole nahast) sügavkülma (või õue, kui on miinuskraadid) ja eemaldada seejärel närimiskumm/liim tahkemana maha kraapides/hõõrudes.
  • Vereplekid saad välja, kasutades külma vett ja seepi.
  • Pliiatsikriipsud saad seemisnahalt eemaldada nii, et paned teibi kriipsudele, kraabid kriipsu kohta sõrmeküünega ja siis eemaldada kiire ja järsu tõmbega teibi.
  • Soola- ja lumesulamisrandid eemalda veega, milles on natukene äädikat. Teised tootjad ei soovita äädikat, eriti kui tegu on nahast jalatsitega, äädikas võib nahka kahjustada.
  • Mustad triibud (näiteks auto pedaalidelt või trepiäärtelt) seemisnahalt eemaldada seemisnaha plekieemalduseks mõeldud kustukummiga.
  • Suhkruplekid (juhuks kui lapsel kukub näiteks komm, limonnad või jäätis vmt jalatsile) tulevad kõige paremini välja sooja veega.

See kõik on lihtne, kui võtad ette enda jalatsid, vaatad, mis materjalist nad on, kindluse mõttes vaatad ka tootja soovitusi (lingid on allpool) ja siis, kui oled esimesed paar korda neid hooldanud, siis tuleb edasine juba iseenesest. Head hooldamist! Et jalasõbralikud jalatsid kestaksid kauem leia sobivad hooldusvahendid siit!

Kui jalatsid on puhtad ja kuivavad – pildil Mukishoes jalatsid

Info kogutud kokku järgmistelt jalatsitetootjatelt: Vivobarefoot sünteetilisest materjalist jalatsite hooldusjuhend ja nahast jalatsite hooldusjuhend, Groundies, Zeazoo, Peerko, Filii, Be Lenka, Joe Nimble, Mukishoes, Tikki, Xero, Lems, Leguano.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga